Види силових кабелів

Види силових кабелів


Перейти до каталогу "Кабель"

Силовий кабель – це кабель, який використовується для передачі струму від джерела до кінцевого споживача. Існує близько десятка різновидів силових кабелів, кожен з яких має своє застосування і конструктивні особливості.

Різновиди силових кабелів

Існує кілька видів силових кабелів, зокрема тих, які діляться з урахуванням допустимої напруги:

 • низької напруги (0,75-1 кВ) – використовуються переважно в промислових електромережах та установках;
 • середньої напруги (від 1 кВ до 36 кВ) – використовуються для розподілу електроенергії від підстанцій до трансформаторів;
 • високої напруги (від 36 кВ) – для транспортування електроенергії від генеруючих станцій на електричні підстанції.

Крім цього, кабелі можуть бути одножильними або багатожильними, мати мідні або алюмінієві жили. Варто сказати, що алюмінієві жили сьогодні практично не використовуються для виготовлення провідників через більш високий питомий електричний опір і ризик пошкодження при вигині або скручуванні.

Розділити силові кабелі можна також за матеріалом ізоляційної оболонки:

 • полівінілхлорид (ПВХ);
 • лінійний поліетилен (ЛПВД);
 • поліуретан (ПУ);
 • етиленпропілен (EPDM);
 • зшитий поліетилен (XLPE);
 •  етилвінілацетат (ЕВА);
 • силікон (Si).

Кожен тип кабелю в залежності від матеріалу провідника і ізоляційного шару ділиться на марки.

Марки силових кабелів

Існує більше двох десятків марок силових кабелів, але наведемо лише основні і найбільш популярні:

 • АВВГ (алюмінієва жила з ізоляцією з ПВХ, без екранування);
 • ВВГ (мідна жила з ізоляцією з ПВХ, без екранування);
 • ВВГ-П (мідна жила з ізоляцією з ПВХ, без екранування, плоский);
 • ВВГнг (А) (мідна жила з ізоляцією з ПВХ-пластикату, без екранування, зниженої горючості);
 • ВБШв (мідна жила з ізоляцією з ПВХ-пластикату, броньований, для прокладки під землею і на відкритому повітрі);
 • ВБШвнг (А) (мідна жила з ізоляцією з ПВХ-пластикату, броньована, зниженої горючості);
 • АВБШвнг (А) -LS (алюмінієва жила з ізоляцією з ПВХ-пластикату, броньований оцинкованими стрічками).

Ці маркування можуть зазначатися на упаковці або на самому кабелі разом з номінальною напругою, що вказує на те, який максимальний рівень напруги може витримати даний кабель. Вказується також значення ефективної напруги між провідником і його оболонкою (U0) і значення ефективної напруги між двома фазними провідниками (U). Це відбувається за такою схемою: U0 / U (наприклад, 100/100 В).

Силові кабелі в електроустановках

Розрізняють 5 типів низьковольтних кабелів в електроустановках:

    1. Фазний провідник (L). Робочий дріт під фазною напругою, що використовується для передачі електроенергії в мережу. У трифазної мережі лінійні жили позначаються відповідно L1, L2, L3. Лінійні провідники також є провідниками повітряної лінії, що знаходяться під фазною напругою і ізольовані від несучої конструкції за допомогою ізоляторів. Згідно з державним стандартом, кабелі повинні мати такі кольори: L1 – коричневий, L2 – чорний, L3 – сірий.

    2. Нейтральний провідник (N). Робочий електричний дріт, підключений до нейтральної точки електромережі, який використовується для передачі електроенергії для однофазних приймачів, що живляться фазною напругою. Колір ізоляції завжди блакитний або синій.

    3. Захисний провідник (PE). Провідник, призначений тільки для захисту від ураження електричним струмом. Це може бути заземлення (з'єднання основної клеми заземлення з заземлюючим електродом) або еквіпотенціальне з'єднання, що забезпечує вирівнювання електричних потенціалів різних струмоведучих частин. Колір оболонки завжди жовто-зелений.

    4. Захисно-нейтральний провідник (PEN). Робочий електричний провідник, що поєднує в собі функції нейтрального провідника N і захисного провідника PE в мережевій системі, що вимагає багаторазового заземлення уздовж лінії електропередачі.

    5. Провід блискавкозахисту. Провідник, який не знаходиться під напругою при нормальній роботі. Його завдання – захист від прямих ударів блискавки в лінію. Заземлений на несучі конструкції.

Силовий кабель – це один з кращих і найбільш надійних способів постійної передачі електричного струму, правильний вибір якого гарантує безвідмовну роботу електромережі та підключеного до неї обладнання протягом тривалого часу.