Види кабельних наконечників і гільз

Види кабельних наконечників і гільз


Перейти до каталогу "Кабельні наконечники"

Кабельні наконечники полегшують проведення монтажних робіт по підведенню і з'єднанню дротів і кабелів, збільшують надійність з'єднання і спрощують можливий подальший демонтаж.

Види кабельних наконечників

Існує безліч різновидів кабельних наконечників і гільз, які використовуються в електромонтажних роботах. Ось деякі з них:

 1. Кільцеві наконечники. Розрізняють три типи кільцевих клем: KOA, KOE і KOV. Всі вони призначені для багатожильних мідних кабелів. KOA є стандартним наконечником без ізоляції, а його розміри розраховані на 13 перерізів дротів. Його аналог з ізоляцією — КУО.
 2. Апаратні затискачі. Сюди відносяться наконечники KNA, KNNE і KNV. Їх розміри більш обмежені в порівнянні з кільцевими клемами. Як KNA, так і його аналог з ізоляцією KNNE, доступні в розмірах, які відповідають поперечному перерізу від 0,5-1,0 мм2 до 10 мм2.
 3. Вставні наконечники. Призначені для багатожильних мідних кабелів і також бувають трьох типів: KWA, KWE і KWV.
 4. Гільзові клеми. Сюди відносяться затискачі ТА (без ізоляції), ТІ (з ізоляцією), ТП (з ізоляцією).
 5. Втулкові кабельні наконечники. В даному випадку мова йде про клеми KCS, KCS 45, KKCS 90, KCL, KCR, KC 45 і KC 90, призначені для з'єднання провідників великих розмірів: від 6 до 240 мм2 при організації електротехнічних щитів і шаф.
 6. Гвинтові наконечники. Сюди відносяться затискачі KCM-F, розраховані на напругу від 10 до 36 кВ.
 7. Клеми для екранів телекомунікаційних кабелів. Бувають трьох типів в залежності від використовуваних роз’ємів: TEL 2,5 (для роз'ємів O-типу), EL 2,5 (для роз’ємів N-типу) і EL 1,5 (для портів A-типу).

Всі кабельні наконечники виготовляються з міді або алюмінію, рідше з латуні. Наприклад, алюмінієві наконечники — це AR, ARC і AS, мідно-алюмінієві — ACK і DT, які можуть бути виготовлені з використанням лудіння або без нього.

Вибір кабельного наконечника

Кабельні затискачі — важливий елемент електроустановки, який забезпечує її правильне підключення, що гарантує безпеку в процесі експлуатації. Вибір наконечників залежить від їх подальшого використання, поточного навантаження, а також конструкції і функціональності електрообладнання і мережі. Основні критерії вибору:

 • матеріал (алюміній, мідь, мідно-алюмінієвий сплав, латунь);
 • переріз і тип жили кабелю;
 • спосіб пресування.

Тільки правильно підібрані кабельні наконечники гарантують безпечну і безвідмовну роботу електроустановки.

Техніка пресування кабельного наконечника

Правильно виконане підключення — надзвичайно важливий момент електромонтажу, від якого залежать ефективність і безпека подальшої експлуатації кабелю і всієї електричної мережі. Коректна обжимка забезпечує надійну ізоляцію дроту. Залежно від типу кабельного наконечника слід вибирати відповідну форму його пресування:

 • одиночна вм'ятина — одне поглиблення для мідних наконечників без ізоляції проводиться в діапазоні поперечного перерізу провідника 0,1-120,0 мм2, а для мідних втулкових клем — в діапазоні поперечного перерізу провідника 0,5-6,0 мм2;
 • овальна — застосовується для мідних кільцевих клем з поліамідною ізоляцією відповідно до стандартів DIN 46237 і DIN 46234 з поперечним перерізом жили кабелю 0,1-120,0 мм2;
 • трапецієподібна — застосовується для мідних кінцевих гільз і подвійних мідних кінцевих гільз в діапазоні поперечного перерізу жили 0,5-185,0 мм2;
 • квадратна — застосовується для мідних кінцевих гільз, виготовлених відповідно до DIN 46228, і подвійних мідних кінцевих гільз з поперечним перерізом жили 0,5-6,0 мм2;
 • з загином на жилу кабелю — обтиск виконується з намотуванням навколо жили кабелю і використовується для латунних клем в діапазоні поперечного перерізу жили 0,5-6,0 мм2;
 • кругла — застосовується для алюмінієвих клем з поперечним перерізом жили кабелю 0,2-3,0 мм2 або 160-240 мм2;
 • шестигранна — застосовується для наконечників з міді і алюмінію для ізоляції кабелів з діапазоном діаметра жили 6-625 мм2.

Техніка обтиску ізольованого кабельного наконечника включає не тільки деформацію матеріалу клеми і провідника, а й деформацію матеріалу ізоляційної втулки, яка притискається до обтиснутої частини клеми. Важливе нововведення в процесі обтиску — можливість застосовувати один і той же інструмент для його виконання, незалежно від типу використовуваної ізоляції.

Слід пам'ятати, що ізолююча втулка не забезпечує захисту від ураження електричним струмом. Зазвичай ізоляція не повністю покриває струмопровідні частини, і вона може бути пошкоджена в процесі пресування. Опресовування можна вважати завершеним, коли прес-форми інструменту зімкнуться. Але слід пам'ятати, що обтиск може бути одноразовим, як у випадку, наприклад, наконечників KOE, або множинним, наприклад, для затискачів KCR і KLA. Мідні і алюмінієві кабельні наконечники, виготовлені за стандартом DIN, мають маркування на трубчастій частині, що полегшує запресовування. По ньому можна дізнатися, скільки пресувань треба зробити, і яка потрібна форма обтиску для даного наконечника.