Кольорове маркування дротів і кабелів

Кольорове маркування дротів і кабелів


Перейти до каталогу "Провід"

Кольорове маркування потрібно для того, щоб фахівець, який буде робити монтаж або ремонт електромережі, міг швидко розібратися, де фаза, нуль і де заземлення. Це не тільки прискорює роботу з мережею, але робить її безпечніше.

Кольорове маркування дротів

Маркування кабелів і дротів кольором — це обов'язкова вимога, яка висувається до виробників кабельної продукції державою і прописана в нормативах і стандартах. Забарвлення наноситься по всій довжині кабелю, включаючи літерні і цифрові позначення, а також багатобарвні кембрики під термоусадку.

Для мереж 220В і 360В однофазної і трифазної напруги з 01.01.2011 року діють нові стандарти відповідно до ГОСТ Р 50462-2009:

  • фаза А — коричневий;
  • фаза В — чорний;
  • фаза С — сірий.

Скорочено маркування називається «К-Ч-С». До 2009 року використовувалося маркування «Жовтий-Зелений-Червоний», але було скасоване через схожість з маркуванням кабелів заземлення, які позначаються зеленим і жовтим кольором. Тому, крім кольорового маркування, на кабель обов'язково наноситься символьне позначення.

Провідник

Символьна ідентифікація

Кольорове маркування

Колір

Код для чорно-білих копій

Електричне коло змінного струму

Фазний провідник однофазного ланцюга

L

Коричневий

BN

Фазний провідник 1 трифазного ланцюга

L1

Фазний провідник 2 трифазного ланцюга

L2

Чорний

BK

Фазний провідник 3 трифазного ланцюга

L3

Сірий

GY

Заземлений фазний провідник однофазного ланцюга

LE

Синій

BU

Заземлені фазні провідники трифазного ланцюга 

LE1, LE2, LE3

Нейтральний провідник

N


Електромережі постійного струму характеризуються наявністю тільки двох шин: плюс-позитивної і мінус-негативної, які маркуються червоним і синім кольором.

Позитивний полюсний провідник

L+

Коричневый

 

Негативний полюсний провідник

L-

Сірий

 

Заземлений позитивний полюсний провідник

LE+Синій

 

Заземлений негативний полюсний провідник

LE-

 

Середній провідник

М

 

У двофазній або трифазній мережі нуль обов'язково маркується синім або блакитним кольором і позначається на схемі як N (нейтраль), а всі фазні дроти маркуються літерою L. Коричневий колір використовується тільки для маркування фази А чи L1 в мережі 360В або просто L в мережі 220В, а чорний – для позначення фаз В і L2.

Забарвлення кабелів в мережі постійної напруги

У мережах постійної напруги використовуються три шини:

  • Позитивний полюс (+).
  • Негативний полюс (-).
  •  Нульова робоча (М).

Позитивний полюс позначається коричневим кольором, негативний – сірим, а нульова фаза – блакитним або синім кольором.

Стандарти кольорового маркування дротів і кабелів розроблені таким чином, щоб кольори ізоляції струмопровідних жил не збігалися з забарвленням нульових провідників. У разі використання немаркованих дротів на них робляться спеціальні позначення за допомогою кольорової ізоляційної стрічки, термозбіжних трубок або кембрика.

Як знайти фазу, нуль і земля

У приватних будинках і квартирах нерідко допускаються помилки під час організації проводки, наприклад, використання монохромної розводки на щитку або в житлі, недотримання вимог, які висуваються до колірної відповідності, та ін. У такому випадку потрібно ручне визначення фази, нуля і заземлення. Для цього використовуються кілька методів:

1.      Ручний індикатор. Використання ручного індикатора, або пробника, вимагає знеструмлення мережі, після чого з провідників знімається ізоляційний шар (1-2 см). Далі дроти роз’єднуються, і на них знову подається струм. Електрик, використовуючи індикаторну викрутку, доторкається до оголеної частини кожної жили. Якщо індикатор загорівся, дана жила  – фазна, а інша  – нейтральна.

2.      Ручний індикатор і мультиметр. Цей спосіб визначення використовується для мереж, виконаних не парою, а трьома дротами, де, крім фази і нейтралі, потрібно також визначення заземлення. Для визначення фази і нейтралі використовується ручний індикатор, після чого застосовується мультиметр, яким одночасно перевіряються фазовий провідник і один з контактів, щоб дізнатися, чи є він заземленням. Аналогічним чином визначаються фазова жила і нейтраль, якщо немає можливості використовувати ручний індикатор.

При правильному монтажі електромережі, без порушення кольорового маркування кабелів і дротів, ручне визначення не потрібно. В іншому випадку виконувати його повинен тільки електрик, який має відповідний допуск і інструменти.

Поради щодо монтажу електромережі з кольоровим маркуванням дротів

Існує кілька правил, що стосуються роботи з дротами з кольоровим маркуванням, яких варто дотримуватися під час монтажу електромережі:

  • не рекомендується використовувати кабелі різних виробників, тому що є ризик, що вони можуть використовувати неоднакові маркування, що в підсумку може призвести до помилок в монтажі кабелів;
  • під час роботи з дротами і кабелями різних виробників і забарвлень необхідно перевірити всі жили ручним індикатором і самостійно промаркувати їх кольоровою ізоляційною стрічкою;
  • при необхідності нарощування кабелю завжди використовується новий дріт аналогічного кольору;
  • бажано не використовувати кабелі, в яких немає жил нейтралі жовто-зеленого кольору.

Дотримуючись цих порад, легше змонтувати електромережу з кольоровими кабелями без помилок, уникнувши надалі складнощів з її обслуговуванням і ремонтом.